W górę

Strażacy sięgają po drony

Bezzałogowe urządzenia latające, czyli popularne drony, mają szereg zastosowań, a inżynierowie cały czas wprowadzają kolejne rozwiązania. Dron już dawno przestał służyć tylko do robienia zdjęć.

Niewielkie urządzenie wyposażone w GPS potrafi bez problemu dolecieć w konkretne miejsce, a różne czujniki pomagają mu wygrać z silnym wiatrem. Wykorzystywane są na przykład przy transporcie niewielkich pakunków, a dron wyposażony w odpowiednie mierniki, w wielu miasta bada skład dymu ulatniającego się z kominów. Po drony sięgają też służby mundurowe. Policja i Straż Pożarna chętnie korzystają z tego typu rozwiązań.

W siedzibie Parku Naukowo – Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego w Nowym Kisielinie odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych warsztatów mających na celu przeprowadzenie analizy możliwości zastosowania dronów do akcji strażackiej na terenie przygranicznym i w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Projekt jest realizowany w ramach programu Interreg A przez Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus oraz Katedrę Przemysłowej Technologii Informatycznej i Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dodaj komentarz

400