W górę

Dariusz Rosati: Będzie mniej euro dla Polski.

Jak wykorzystywanie unijnych pieniędzy w województwie lubuskim wygląda z perspektywy Brukseli? Polskie rankingi samorządowe wskazują, że lubuskie jest jednym z krajowych liderów w skutecznym zarządzaniu pieniędzmi europejskimi.

W ramach RPO lubskie ma do wydania ponad 900 milionów euro, a to ponad cztery miliardy złotych. Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020 jest na półmetku. Blisko dwa miliardy złotych, które już zostały zakontraktowane, to pieniądze przeznaczone na wsparcie innowacyjnych przedsięwzięć w lubuskich firmach, zakup nowoczesnych autobusów w transporcie publicznym, budowę dróg i mostów, ścieżek rowerowych, służbę zdrowia, e-usług, oraz szkół i przedszkoli.

“Lubskie ma wiele potrzeb, które są systematycznie realizowane” – zaznacza eurodeputowany, profesor Dariusz Rosati. Dodaje, że w Parlamencie Europejskim trwją obecnie dyskusje na temat priorytetów, na jakie w kolejnych latach będą wydatkowane pieniądze unijne. Unia zmienia te priorytety. Nie będzie już” lania betonu” pod autostrady, czy budowania sieci wodociągów w gminach. Będą tak zwane projekty miękkie, głównie te związane z badaniami naukowymi i łączeniem nauki i biznesu.

Dodaj komentarz

400