W górę

Rondo świętego Urbana

0

Święty Urban I, patron winiarzy, ogrodników i dobrych, urodzajnych plonów. Dumnie czuwa nad winnymi tradycjami wielu miast na świecie w tym między innymi w Maastricht, Toledo, Valencii, czy partnerskim dla Zielonej Góry – francuskim Troyes.

Od 2014 roku, decyzją stolicy apostolskiej jest również patronem Zielonej Góry. W naszym mieście znalazł swoje miejsce na placu przy filharmonii, gdzie stoi jego monumentalna podobizna autorstwa Artura Wochniaka. Ma tu także swoją parafię, która w swoim rejonie już wkrótce będzie posiadać pierwsze rondo. I to właśnie to miejsce będzie nosić imię św. Urbana I.

Papież Urban I urodził się w Rzymie (pontyfikat w latach 222-230). Zalecił, by duchowni używali kielicha i złotej patery. W sztuce przedstawiany jest m.in. z mieczem, kielichem i winnym gronem na księdze.  W średniowieczu był jednym z najbardziej popularnych świętych. Słynął z dobroci, pokory i szlachetności. Uznawany za patrona winiarzy, winnic, winnej latorośli, dobrych urodzajów. Był wzywany na pomoc podczas burz i błyskawic na niebie.

1
Dodaj komentarz

400
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
najnowszy najstarszy
Zig

To od teraz ronda będą miały nazwy świętych? Średniowiecze wkracza do Zielonej Góry?