W górę

Otwarcie Sali Kryształowej pałacu w Zaborze

Historia pałacu w podzielonogórskim Zaborze jest na tyle barwna, że z powodzeniem mogła by stanowić podwaliny scenariusza niejednego serialu, który opowiadałby losy możnych tych ziem na przestrzeni wieków. I nie byłby to po prostu zwykły serial kostiumowy, raczej opowieść pełna tzw. momentów, pojedynków, fanaberii królewskiej arystokracji i oczywiście wszystkiego co z wiązało sie z przepastnym życiem dworskim.

Wystarczy wspomnieć, że wybudowany został podobno za okup za tureckiego jeńca po bitwie wiedeńskiej, że w pałacu bywał cesarz Niemiec – Wilhelm II, czy w końcu, że w pewnym okresie stał się własnością nieślubnego syna Augusta II Mocnego i hrabiny Cosel znanej chociażby z powieści Kraszewskiego.

Obecnie pałac niewątpliwie stanowi jedną z perełek zabytków architektonicznych lubuskiego. I tu zaczyna się jego najnowsza historia, związana przede wszystkim z przywracaniem mu systematycznie dawnego blasku. Główną rolę gra w tym względzie województwo lubuskie, które z środków budżetowych finansuje prace remontowe w pałacu.

Dodaj komentarz

400