W górę

Młodzi gracze strategiczni

Na tej szachownicy znajdują się 64 pola. W fazie startowej znajdziemy tu też 32 bierki w dwóch kolorach wśród których rozróżnimy pionki i figury. Uznaje się, że gra ta została wymyślona w Indiach, chociaż według niektórych źródeł znana była już Persji w latach `70 VI wieku naszej ery. Przez lata gra doczekała się wielu odmian w różnych krajach, a także wielu sposobów na jej rozgrywanie. Mowa oczywiście o szachach, wśród których rozróżnimy na przykład szachy korespondencyjne, grę na ślepo, tak zwane szachy “Kriegspiel”, czy szachy błyskawiczne.

Formuła z którą mierzyli się uczniowie szkół podstawowych w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego to oczywiście szachy klasyczne, zwane też szachami europejskimi.

Rozegrany turniej był finałem projektu Edukacja Przez Szachy, który cyklicznie organizowany jest w całej Polsce. Lubuski finał rozegrany został w kilku kategoriach, a na zwycięzców czekały oczywiście nagrody, dyplomy i puchary. Kolejny turniej szachowy dla dzieci i młodzieży rozegrany zostanie już w sobotę 9. czerwca w Bibliotece Norwida, gdzie odbędzie się kolejny turniej z cyklu Zielona Mat.

Dodaj komentarz

400