W górę

Jedenasty raz bez barier

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto obchodzone corocznie 3. grudnia. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. W Zielonej Górze, nieprzypadkowo właśnie 3. grudnia, rozstrzygnięto konkurs Zielona Góra bez barier. Była to już jedenasta edycja konkursu urbanistycznego na najlepiej dostosowane obiekty i przestrzenie publiczne dla osób z różnego typu niepełnosprawnością.

Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach: obiekty użyteczności publicznej, obiekty mieszkalne, przestrzeń publiczna, obiekty zabytkowe oraz osoba działająca w zakresie likwidacji barier. Zwycięskim obiektem użyteczności publicznej okazało się Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”, w którym to odbywała się też konkursowa gala. To nowoczesny budynek, który dostosował swoje wnętrza do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W kolejnych kategoriach nagrody odebrali także przedstawiciele Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego za bloki wybudowane na os. Śląskim, Pracownia Architektoniczna Propago za rozwiązania w Parku Sowińskiego oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury, filia w Starym Kisielinie. Każdy z nagrodzonych obiektów otrzymał pamiątkową statuetkę oraz charakterystyczne naklejki, które będą informować użytkowników, że dane miejsce jest przyjazne osobom niepełnosprawnym.

 

Dodaj komentarz

400