tvzg.pl

Telewizja Zielona Góra

Falubaz Zielona Góra ze spadkiem z Ekstraligi po sezonie 2021
Sport

Falubaz Zielona Góra kończy sezon 2021 spadkiem z Ekstraligi

Za nami bardzo pasjonujący i nieoczywisty sezon PGE Speedway Ekstraligi, który rozgrywany był od 3 kwietnia do 26 września tego roku. W 74. sezonie Ekstraligi w historii udział wzięło 8 najlepszych drużyn w kraju. Ich rywalizacja była podzielona na rundę zasadnicza oraz fazę medalową, do której awansowały cztery najlepsze zespoły. Po 15 latach swoje 5 w historii żużlowe Mistrzostwo Polski wywalczyłą Sparta Wrocław. Niestety, tyle samo trwała pełna sukcesów przygoda z elitą Falubazu Zielona Góra, który żegna się z Ekstraligą. Jesteśmy świadkami historycznego momentu, ponieważ zespół z województwa lubuskiego w ostatnich latach należał do najlepszych w kraju. Niestety, od jakiegoś czasu nie wiodło mu się już tak dobrze. Zapraszamy na podsumowanie PGE Speedway Ekstraligi 2021.

Dominacja Betard Sparty Wrocław w rundzie zasadniczej

W rundzie zasadniczej zespoły rywalizowały w modelu każdy z każdym i rozegrały ze sobą po dwie kolejki, czyli mecze domowe i wyjazdowe. Runda ta została całkowicie zdominowana przez zawodników Betard Sparty Wrocław, która przegrała tylko 2 z 14 meczów i z przewagą 6 punktów nad drugim zespołem awansowała do fazy medalowej z pierwszego miejsca. Miejsca na podium uzupełnili Motor Lublin i Moje Bermudy Stal Gorzów, a do fazy play-off awans wywalczyli również żużlowcy Fogo Unii Leszno. Do ostatnich kolejek ważyły się losy utrzymania w PGE Speedway Ekstralidze, z którą po rundzie zasadniczej żegnała się najsłabsza drużyna. Zacięta rywalizacja toczyła się między eWinner Apatorem Toruń, ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz oraz Marwis.pl Falubazem Zielona Góra. Niestety z Ekstraligą pożegnał się ten ostatni zespół, który na przestrzeni całego sezonu wygrał tylko 2 spotkania i zdobył 6 punktów.. Do ekipy z Grudziądza stracił jakże cenny punkt. Los Falubazu został przypieczętowany w ostatniej kolejce, gdy GKM Grudziądz nieoczekiwanie wygrał z Włókniarzem Częstochowa.

Poniżej tabela po rundzie zasadniczej:

miejscenazwa drużynyzwycięstwaremisyporażkipunkty
1.Betard Sparta Wrocław (półfinał)120230
2.Motor Lublin (półfinał)91424
3.Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski (półfinał)90523
4.Fogo Unia Leszno (półfinał)90522
5.Eltrox Włókniarz Częstochowa70718
6.eWinner Apator Toruń31109
7.ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz2397
8.Marwis.pl Falubaz Zielona Góra (spadek)21116

Falubaz Zielona Góra żegna się z elitą po 15 latach

Niestety miniony sezon był bardzo zły w wykonaniu Marwis.pl Falubazu Zielona Góra, w którym od dwóch lat prowadzone są zmiany administracyjne. Słabsza sytuacja finansowa klubu i próba poradzenia sobie z problemami, które nawarstwiły się przez lata, sprawiły, że zespół z Zielonej Góry typowany jako jeden z kandydatów do spadku przed tym sezonem. Mimo wszystko, większość wierzyła, że ten zasłużony zespół utrzyma się w elicie kosztem GKM Grudziądz. Niestety ostatnia kolejka i nieoczekiwane zwycięstwo GKM z Włokniarzem Częstochowa sprawiły, że zielonogórzanie w smutku żegnają się z najwyższą klasą żużlową w Polsce.

Spadek Falubazu musi boleć jego kibiców, zawodników i działaczy, ponieważ zespół ten od lat zaliczał się do ścisłej czołówki polskiego żużla, a w jego barwach jeździli znakomici specjaliści od czarnego sportu. Niestety tym razem było inaczej i w kolejnym sezonie Falubaz rozpocznie rywalizację w I lidze, której stawką będzie powrót do elity. Spadek w tym roku boli tym bardziej, że od przyszłego sezonu w życie wchodzi wielomilionowy kontrakt telewizyjny, dzięki czemu zespoły z PGE Speedway Ekstraligi dostaną dodatkowy zastrzyk finansowy.

W niedawno zakończonym sezonie w barwach Falubazu jeździło kilku znanych zawodników, którzy mieli być gwarantem skutecznej walki o utrzymanie i osiągnięcia dobrego wyniku. Tego co się wydarzyło, nikt jednak nie mógł się spodziewać i trudno się z tym pogodzić. Trzon Marwis.pl Falubazu Zielona Góra stanowili Patryk Dudek, Matej Zagar (Słowenia), Max Fricke (Australia), Piotr Protasiewicz, Mateusz Tonder, Damian Pawliczak i Jan Kvech (Czechy). Ponadto w drużynie w roli juniorów znajdowali się Jakub Osyczka, Nile Tufft, Fabian Ragus i Kacper Mateusz Grzelak. Trenerem zespołu był Piotr Żyto.


Wyniki Falubazu Zielona Góra w sezonie 2021:

  • Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – Betard Sparta Wrocław 27:63 i 37:53
    Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – Motor Lublin 44:46 32:58
  • Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – Moje Bermudy Stal Gorzów Wielkopolski 40:50 i 42:48
  • Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – Fogo Unia Leszno 44:46 36:54
    Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – CKM Eltrox Włókniarz Częstochowa 44:46 i 41:49
  • Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – eWinner Apator Toruń 48:42 i 39:51
  • Marwis.pl Falubaz Zielona Góra – ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 51:39 i 45:45

Sparta Wrocław potwierdziła klasę w fazie play-off i zasłużenie zdobyła Mistrzostwo Polski

Po rundzie zasadniczej, zdecydowanym faworytem do zdobycia tytułu drużynowego Mistrza Polski była drużyna Betard Sparta Wrocław. Z roli tej żużlowcy z Wrocławia wywiązali się znakomicie, ponieważ bardzo pewnie sięgnęli po 5 w historii triumf dla Sparty. Na kolejne Mistrzostwo kibice i działacze z Wrocławia czekali aż 15 lat. W meczach półfinałowych Betard Spart Wrocław wygrała kolejno 49:41 i 47:43 z Unią Leszno i bez problemu awansowała do finału. W drugim starciu półfinałowym zmierzyły się zespoły Motoru Lublin i Stali Gorzów Wielkopolski. Delikatnym faworytem po rundzie zasadniczej byli Lublinianie, jednak nikt nie spodziewał się tego, że z taką łatwością zameldują się w meczu o złoto. Swoich rywali pokonali dwukrotnie: 49:41 i 47:43.

W wielkim finale rywalizacja między Spartą Wrocław i Motorem Lublin wyrównana była tylko w pierwszy meczu. Padł wówczas remis 45:45 i o wszystkim miało zadecydować starcie rewanżowe. Tam zdecydowanie lepsi byli Wrocławianie, którzy tym samym podkreślili to, że w tym sezonie byli zdecydowanie poza zasięgiem reszty stawki. Rewanżowe spotkanie, Sparta wygrała 50:40 i zdobyła upragnione Mistrzostwo Polski. Srebrne medale powędrowały na szyje żużlowców Motoru Lublin. W meczu o brąz spotkali się przegrani z półfinałów. Mecze te zdominowała Stal Gorzów Wielkopolski, która dwukrotnie po 49:41 wygrała z Unią Leszno i tym samym zdobyła brąz. Najgorsze dla sportowców, 4 miejsce, zajęli zawodnicy z Leszna.

zdjęcie: Wojciech Szubartowski/PressFocus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *