W górę

Chiński, partnerski podarunek

0

Gliniane figurki A Fu i A Xi to jedne z najbardziej znanych lokalnych wyrobów miasta Wuxi we wschodnich Chinach. Słyną one ze skrupulatnego wykonania i bogatej kolorystyki. Figurki te należą do niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin. W związku z tym, że Wuxi jest miastem partnerskim Zielonej Góry, to przedstawiciele chińskiej prowincji postanowili przekazać zielonogórzanom swoje niezwykłe rzeźby.

Historia powstawania figurek wiąże się z legendą o potworze nawiedzającym Wuxi. Według niej dwoje dzieci – A Fu i A Xi ujarzmiło monstrum i sprawiło, że stało się ono potulnym zwierzaczkiem. Mieszkańcy miasta z wdzięczności zaczęli stawiać małym bohaterom pomniki, by wciąż chroniły Wuxi. Figurki, które staną w Zielonej Górze będą miały aż 160 cm wysokości. To największy rozmiar w jakim zostają w ogóle wytwarzane.

Chińczycy zorganizują w Bibliotece Norwida wystawę fotograficzną, a także zaprezentują swoje tradycyjne płaskorzeźby z bambusa. Od piątku, 14 września będzie ona otwarta dla zwiedzających. Włodarze miast już planują w jaki sposób zacieśnić kulturalną i biznesową współpracę pomiędzy Wuxi, a Zieloną Górą.

Dodaj komentarz

400